מיי קיצ'ן - myKitchens

סוגי מטבחים לבית – מכפרי ועד מודרני

אין ספק כי עיצוב המטבח בבית יכול לשנות באופן כליל את האווירה השולטת בו. ישנם כיום סוגים רבים של מטבחים מתוכם ניתן לבחור, כאשר שני הסוגים העיקריים הם המטבח הכפרי והמטבח המודרני. לכל אחד מן הסוגים ישנם מאפיינים אשר הופכים אותו למתאים יותר בהתאם למגבלות הטכניות של הבית ובעיקר להעדפות האישיות של בני הבית.

מאפייני המטבח הכפרי

מטבחים כפריים פופולאריים במיוחד בארץ, וניתן לחלק אותם לכמה סוגים עיקריים. אחד הסוגים הנפוצים ביותר הוא מטבח בסגנון פרובנס שבדרום צרפת. בדרך כלל מתאפיין מטבח כזה בעיצוב "גס" וכבד. חפצים גדולים (קדירות נחושת, רהיטים מאסיביים וכדומה) ושימוש רב בברזל, נחושת ועץ מלא וכהה, הם מן המאפיינים של מטבח זה. מטבח בסגנון כזה אינו מתאים כל כך לחלל קטן, שבו הכבדות העיצובית יכולה לגרום לתחושה של צפיפות, אלא לחללים גדולים שבהם ניתן להכניסה תאורה טבעית רבה. מטבחים בסגנון פרובנס נראים במיטבם כאשר המטבח מרווח ושטוף שמש.

עוד סוג אהוב בארץ של מטבח כפרי הוא המטבח בסגנון טוסקנה, אשר מתאפיין בדרך כלל בתנור דומיננטי ובאופן כללי באווירה "חמה" הנוצרת באמצעות שימוש בחומרים טבעיים ובהעדפה לצבעי אדום, כתום, חום וכדומה. מטבחים כאלו יכולים להיות קטנים יותר ממטבחים בסגנון פרובנס, והאווירה הנוצרת בהם היא אווירה חמה ואינטימית. מטבחים כפריים בסגנון אחר הם אלה בסגנון הכפר האנגלי, ששואבים את השראתם מאנגליה של התקופה הוויקטוריאנית. האווירה במטבחים כאלה תהיה רומנטית ואוורירית, והצבעים ששולטים במטבח האנגלי הם צבעים בהירים ועדינים. כדי להשלים את האווירה משולבים במטבח כזה רהיטים בעלי מראה עתיק ועציצים המפוזרים בחלל.

מטבחים בעיצוב מודרני

לצד המטבחים הכפריים אפשר למצוא גם שפע של מטבחים בעיצוב מודרני. מטבח מודרני הוא מטבח קומקפטי וחסכני, שיש בו פתרונות אחסון מתוחכמים וציוד מתקדם. מבחינה סגנונית מתאפיין המטבח המודרני בקו עיצובי נקי, משטחים חלקים, צבעוניות מצומצמת ושימוש בחומרים מלאכותיים כגון מתכת ופלסטיק (לעומת ההעדפה לעץ במטבח הכפרי). מטבח מודרני יכול להיות רחב ידיים אך גם מטבחים קטני מימדים אשר מתוכננים בצורה נבונה יכולים לשדר אווירה של מינימליזם מתוחכם. בדרך כלל יהיו מטבחים מודרניים מחוברים לשאר חלקי הבית (לרוב לסלון) וייצרו יחדיו "חלל פתוח".

 

מטבח כפרי